Skały Adrszpaskie - Portal dla Kobiet

portal dla kobiet
Przejdź do treści

SKAŁY ADRSZPASKIE
Skały Adrszpaskie znajdują się w Republice Czeskiej, (549-57 Dolni Adrspach 26).
Wejście do skalnego miasta prowadzi przez dwie kasy biletowe. Bilet dla jednej osoby kosztuje 60 koron czeskich, a bilet rodzinny(dwie osoby dorosłe i dwójka dzieci) 150 koron. Parking dla samochodu osobowego za cały dzień wynosi tylko 40 koron.


Skały Adrszpaskie to przepiękne widoki, gdzie szlak turystyczny po Skalnym Mieście ma długość 3,5 km (oznaczony zielonym kolorem). Przejście szlakiem  trwa około 3 godzin. Niektóre formy skalne, posiadają własną nazwę umieszczoną na tabliczkach w kształcie strzałki. Po przez własną fantazję można również nadawać wymyślone przez siebie nazwy skałom oraz głazom.Na pierwszym planie przy drodze w skalnym mieście ukazuje nam się potężna skalna baszta zwana DZBAN. Kolejna z najbardziej charakterystycznych adrszpaskich form skalnych to GŁOWA CUKRU, wysokość tej skały liczy 52 metry. Wierzchołek ma 13 metrów obwodu, a podstawa 3 metry. Cała skała waży około 40.000 kg. Przy głowie cukru przechodzi się przez mostek nad rzeką Metują, która przepływa przez całe skalne miasto. Mętuja ma długość 71 km i łączy się z Labą w Josefovie. Powierzchnia dorzecza wynosi 610 km kwadratowych. W Mieście Skał znajduje się również Brama Gotycka przez którą wchodzi się w skały. Ta część trasy jest nazywana ‘’Skalnym Przedmieściem”. Wybudowano w niej całą sieć chodników turystycznych, mosty kładki i strome schody.

W okolicach Bramy Gotyckiej występują przepiękne mchy (porostnica wielkokwiatowa) i paprocie (paprotka zwyczajna, paproć, paprotnica krucha). Dalsza część szlaku turystycznego prowadzi do Słoniowego rynku jest to najchłodniejsza flora części skalnego miasta. Później stoi ZĄB, gdzie wykuto napis w języku niemieckim i umieszczono tablicę pamiątkową z poziomem wody podczas powodzi 23 czerwca 1844 roku. Następnie znajdują się Diabelski most, Wieża Elżbiety, Gromowy kamień, Mały wodospad, schody,  Popiersie Johanna Wolfganga Goethego, Wielki wodospad, jeziorko, Nowe Partie, Kochankowie, Tablica pamiątkowa, punkt widokowy „ Wielka Panorama”, punkt widokowy na Starostę i Starościnę, Echo oraz wyrobisko w dawnej piaskowni, można tu odpocząć i podziwiać widoki nad jeziorkiem.
SKAŁY TEPLICKIE


Szlak okrężny w Skałach Teplickich wynosi 5,9km i prowadzi oznakowanym na niebiesko szlakiem.
Piętnaście tablic rozmieszczonych na całej trasie informują nas o historii odkrywania skał, ciekawostki ze świata zwierząt i roślin oraz dużo fotografii i ilustracje. Na zwiedzanie Skał Teplickich trzeba poświęcić około godzin. Znajdują się tam Echo, Strzemię (ruiny średniowiecznego zameczku strażniczego), Skalna brama, Wieża strażnicza, Wielki plac świątynny, skalna kaplica, skalna korona, świątynia, sfinks, śledzik, Odyniec i Pies, rozdroże szlaków turystycznych, niedźwiedź polarny i Sybir – wąskie jary między wysokimi masywami skalnymi.WYCIECZKI W NAJBLIŻSZE OKOLICE


Od Teplickiego Echa żółtym szlakiem turystycznym prowadzącym przez dziewiczy Wilczy Wąwóz dojdziemy do sąsiednich Skał Adrszpaskich, gdzie przy jeziorku wejdziemy na tamtejszy szlak okrężny. Bilet wstępu zakupiony w Skałach Teplickich jest ważny także w Skałach Adrszpaskich – ale tylko wówczas gdy przejdziemy przez Wilczy Wąwóz. Po zwiedzeniu Skalnego Miasta w Adrszpachu można wrócić do wejścia do skał  Teplickich czerwonym szlakiem przez Bocznicę.


portal dla kobiet
Copyright 2010 - 2021 by Mario 68
Wróć do spisu treści