Rosyjska gwiezdna drużyna - Portal dla Kobiet

portal dla kobiet
Przejdź do treści

Rosyjska gwiezdna drużyna

Na początku było ich dwudziestu. Tylko dwunastu osiągnęło upragniony cel i poleciało w kosmos. Oto opowieść o losach członków pierwszej grupy radzieckich kosmonautów. W momencie powstania filmu dokumentalnego „Gwiezdna drużyna”
w roku 2005 jedynie ośmiu z nich żyło.Na przełomie lat 50. i 60. perspektywa wysłania załogowej ekspedycji w kosmos stała się realna. Dwie światowe potęgi: USA i ZSRR toczyły zaciętą rywalizację na polu astronautyki. Zaistniała konieczność wyselekcjonowania pilotów zdolnych do wzięcia udziału w największej ekspedycji w historii ludzkości. Rosjanie stworzyli taką grupę na początku
1960 roku. O powołaniu oddziału kosmonautów zadecydowała specjalna uchwała Rady Ministrów ZSRR. „Gwiezdna drużyna” otrzymała kryptonim WWS-1, a w jej składzie znalazło się dwudziestu śmiałków. Wybierano ich spośród wojskowych pilotów-oblatywaczy. Nie mogli mieć więcej niż 35 lat, 175 centymetrów wzrostu i 75 kilogramów wagi. Sprawnych fizycznie i zaprawionych w sztuce pilotażu młodych mężczyzn poddano dodatkowemu, wyczerpującemu treningowi. Kosmicznym pionierem mógł zostać tylko jeden.
Jeszcze pięć dni przed startem statku kosmicznego Wostok 1 kierownictwo misji nie było pewne, kto wejdzie na pokład pojazdu. Rozważano dwie kandydatury: Hermana Titowa
i Jurija Gagarina. Nadzorujący całe przedsięwzięcie inżynier Siergiej Korolow odbył konsultację z samym Nikitą Chruszczowem i postawił na Gagarina, 27-letniego porucznika, latającego wcześniej na myśliwskich MiG-ach. 12 kwietnia 1961 roku Wostok 1 wystartował z kosmodromu Bajkonur, przenosząc swojego pilota nie tylko na orbitę okołoziemską, lecz także do legendy.

Dokument „Gwiezdna drużyna” rekonstruuje zdarzenia sprzed pięćdziesięciu lat, które zainicjowały podbój kosmosu przez człowieka. Twórcy filmu postanowili odpowiedzieć na pytania, takie jak: dlaczego pierwszym astronautą został właśnie Gagarin? Jak wyglądały wewnętrzne relacje między uczestnikami projektu WWS-1?

Znamy doskonale nazwiska i przebieg kariery członków „gwiezdnej drużyny”, lecz warto także poznać ich dalsze losy. Zwłaszcza, że należą oni do odchodzącego pokolenia i gdy trwały prace nad dokumentem, przy życiu pozostawało jedynie ośmiu z dwudziestu członków elitarnej ekipy.


GWIEZDNA DRUŻYNA

(„Star Squadron”)

film dokumentalny
Rosja, 2005, 39 min.


  portal dla kobiet
Copyright 2010 - 2021 by Mario 68
Wróć do spisu treści