Ikony lat 20/30 - Portal dla Kobiet

portal dla kobiet
Przejdź do treści


POLA NEGRI – ur.1897 r. w Lipnie zm.1987r.
Prawdziwe nazwisko to Apolonia Chałupiec.


Gwiazda filmowa międzynarodowego formatu.  Największa sława kina niemego w Hollywood. Aktorka u szczytu kariery otaczała się luksusem, lubiła wystawny styl życia, ekstrawagancję i odważnie kreowała swój image. Grała role kobiet niszczycielskich, uwodzicielskich emanujących „mrocznym seksapilem”. Nosiła odważne nieco przerysowane stroje w ciemnych lub nasyconych kolorach i mocny makijaż podkreślający jej wyrazistą urodę.


JADWIGA SMOSARSKA – to Jadwiga Filipina ur.1898r. w Warszawie zm.1971r.

Jadwiga to największa gwiazda polskiego kina w 20-leciu międzywojennym. Wzór klasy i elegancji, chwalona za wdzięk, urodę i ujmujący sposób bycia. Wcielała się
w postaci kobiet o złotym sercu, walczących z przeciwnościami losu
np: ”Trędowata”. Nosiła zawsze kreacje najmodniejsze, skromne i nie rzucające się w oczy. Uwielbiała niebieskie sukienki, kapelusiki, jasne kołnierzyki. Jej stroje pochodziły z warszawskich domów mody.

HANKA ORDONÓWNA – Maria Pietruszyńska ur.1902 w Warszawie zm.1950r.

Była najpopularniejszą artystką kabaretową i gwiazdą piosenki w Polsce. Zagrała rolę w filmie „Szpieg w masce” [1933r.], który bił rekordy popularności i w którym zaśpiewała niezapomnianą piosenkę „Miłość Ci wszystko wybaczy” z tekstem Juliana Tuwima. Charyzmatyczną osobowość podkreślała tworząc swój wizerunek kobiety silnej i świadomej swych zalet. Nosiła wydekoltowane sukienki, a także jako jedna z pierwszych w Polsce – spodnie. Większość swoich kostiumów scenicznych zaprojektowała sama. Kapelusze nosiła na bakier, aby ukryć pod nimi bliznę na skroni po niecelnym strzale jaki zadała sobie usiłując popełnić samobójstwo po tym jak opuścił ją ukochany Janusz Sarnecki. Stworzyła w ten sposób modę na ten typ nakrycia głowy.

NORA NEY – czyli Sonia Nejman ur.1906 we wsi Szelachowskie zm.2003r.

W latach 30 grała w filmach dźwiękowych .Wyróżniała się oryginalnym typem urody. Odważnym, nowoczesnym podejściem do mody. Jej styl to wzorce z Hollywood jak na przykład Greta Garbo. Oryginalna, fotogeniczna, wytworna często zmieniała kreacje. Posługując się umiejętnie modą jako narzędziem podsycała zainteresowanie swoją osobą. Jako pierwsza polska aktorka pozowała do zdjęć w eleganckich sukniach z całkowicie odsłoniętymi nogami. Za przykładem Marleny Dietrich lansowała modę na noszenie spodni. Nosiła połyskujące jedwabie w ciemnych barwach jak też luksusowe dodatki.  Dobrze wiedziała jak podkreślić swą  oryginalną karnację. Stała się ikoną dla kobiet nowego pokolenia, nowoczesnych i niezależnych.

portal dla kobiet
Copyright 2010 - 2021 by Mario 68
Wróć do spisu treści