Dlaczego nie zamarzamy - Portal dla Kobiet

portal dla kobiet
Przejdź do treści
DLACZEGO NIE ZAMARZAMY?

My, ludzie jesteśmy stworzeniami półtropikalnymi, nasze ciała jeśli by ich nie okryć, ani specjalnie nim nie poruszać wymagają na ogół temperatury około 25 stopni C.

Dlaczego więc nie zamarzamy?

Okazuje się, że są w nas wmontowane źródła ciepła. Najważniejszym źródłem ciepła wewnętrznego są mięśnie. Jeden z wybitnych naukowców stwierdził, że nasze mięśnie-w stanie spoczynku-produkują ilość ciepła wystarczającą do zagotowania co godzinę ćwierć litra lodowatej wody.

Mięśnie bronią nas przed zamarznięciem na własną rękę po przez ....dreszcze.
Jest to nasza mimowolna ochrona i to w dużej mierze tłumaczy, że chociaż wielu z nas nieraz marznie, to jednak bardzo nie niewielu...zamarza.

Podczas zimy wytwarzają one więcej ciepła i w tym czasie wymagają większej ilości pożywienia.
Natura i to załatwia za nas sama: ogólnie stwierdzono, że podczas zimna mamy znacznie większy apetyt niż w upały. Nasz organizm redukuje ciepło, które staramy się zatrzymywać np: gdy jest nam zimno, instynktownie zwijamy się w kłębek redukując w ten sposób powierzchnię, poprzez którą wytworzone w nas ciepło przenika na zewnątrz. Powietrze i woda to dwa przewodniki ciepła, które się od siebie różnią. Po 60 minutach pobytu w lodowatej wodzie (0 stopni) na ogół umiera się z zimna, podczas, gdy na powietrzu można znieść znacznie dłużej, nawet groźny mróz.

Wełniane rajstopy i swetry znakomicie chronią nas przed temperaturą poniżej zera, lecz tylko wtedy, jeśli są całkowicie suche- przesiąknięte wodą, przyprawiają nas natychmiast o dreszcze i mięśnie muszą się bronić.

Najtrudniej zachować ciepło podczas snu. Zdarza się, że zasypiamy w dobrze ogrzanym pokoju, a budzimy się zmarznięci. Podczas zimy musimy uważać, aby nie zasnąć na mrozie, gdyż wtedy na pewno zamarzniemy. Jest to wina naszego organizmu, ponieważ podczas snu katastrofalnie spada produkcja ciepła wewnętrznego.


portal dla kobiet
Copyright 2010 - 2021 by Mario 68
Wróć do spisu treści